Bloog Wirtualna Polska
Są 1 278 082 bloogi | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Oskar i pani Róża

poniedziałek, 27 lutego 2017 22:08

 

 

oskar-i-pani-roza.jpg

 

 

„Codziennie patrz na świat,

jakbyś oglądał go po raz pierwszy”.

 

 

12 dni. Tyle zostało choremu na białaczkę Oskarowi. Chłopiec postanawia więc przeżyć te dni najlepiej jak potrafi – tak, żeby nic go w życiu nie ominęło. Ciocia Róża (tak Oskar nazywa ulubioną wolontariuszkę) podpowiada mu, żeby każdy kolejny dzień był dla chłopca jak 10 lat, wtedy nic go nie ominie.                                                                                              

Oskar doświadcza tego, co inni: pierwszą miłość, kłótnie z rodzicami i kolegami, założenie rodziny, popełnianie błędów i zrozumienie ich, poznanie Boga i wiara w niego, myśl o śmierci i pogodzenie się z nią.                                                                                                                                              Ciocia Róża proponuje  też chłopcu, żeby pisał listy do Boga, z czego chłopiec na początku nie jest zadowolony, bo po prostu nie lubi pisać listów. Z czasem jednak zaczyna mu się to nawet podobać...

Zachęcam wszystkich do przeczytania tej książki.

Agnieszka Urbańczyk

 

 

 

 

Książka „Oskar i pani Róża” pomimo małej ilości stron zawiera prawdy, które swoją prostotą docierają do każdego, zapadają w pamięć, zmieniając nasze dotychczasowe postępowanie.                                                               

Historia  10-letniego Oskara, który po nieudanej operacji czeka na śmierć, wzrusza każdego. Książka pokazuje, że temat śmierci to temat tabu. Nikt bowiem z wydawałoby się bliskich chłopcu osób nie chce poruszać bolesnej prawdy. Tylko ciocia Róża nie próbuje zmieniać rzeczywistości. Chłopiec zdając sobie sprawę, jaki czeka go los, zwierza się ze wszystkiego Panu Bogu, w którego w końcu zaczyna wierzyć. 

Książka ukazuje nam, jak przez 12 dni można doświadczyć przeżyć z całego życia – od wieku młodzieńczego, przez dojrzewanie, aż do starości. Razem z Oskarem doświadczamy tego, że prawdziwa i szczera wiara w Boga zmienia nastawienie człowieka do życia.

Natalia Wójcik

 

 

 

 

Oskar i Pani Róża” - książka, która wyzwala w nas wiele emocji i zmusza do przemyśleń. Na początku poznajemy Oskara, który ma 10 lat, nieuleczalną białaczkę oraz 12 dni życia. Aby nie stracić tego, co mu zostało nadaremno, wolontariuszka Róża wymyśla dla chłopca zabawę, w której każdy przeżyty dzień oznacza 10 lat.                                                                                                           

Oskar codziennie poznaje problemy świata dorosłych, a także przeżywa rozterki miłosne. Chłopiec pokazuje nam, co tak naprawdę czuje dziecko wiedząc, że w bardzo krótkim czasie odejdzie z tego świata…                                                                                                                                                                                

Książka jest wzruszająca, wyzwala całą gamę emocji oraz uczuć. Poznając historię chłopca, śmiejemy się i płaczemy równocześnie, przeżywając perypetie chłopca razem z nim. Jest to książka, dzięki której zaczynamy doceniać swoje życie i cieszyć się każdą chwilą…

Wiktoria Bambynek

 

 

 

 

Niewielkich rozmiarów książka może się wydawać mało ciekawa, ale to tylko pozory. „Oskar i Pani Róża” opowiada o ostatnich 12 dniach życia chłopca, który jest śmiertelnie chory. Oskar ma raka, ostrą białaczkę krwi.  Przeżywa jednak 120 lat. Jak? To całkiem możliwe, gdy ma się wyobraźnię chłopca i panią Różę u boku. To ona wymyśla zabawę, dzięki której Oskar ma w pełni przeżyć swoje życie. Dziesięciolatek więc stopniowo dojrzewa, każdego dnia uczy się czegoś nowego, odkrywając wady i zalety kolejnych etapw życia. Cały czas towarzyszy mu oczywiście wolontariuszka, Róża. To ona pomaga mu uwierzyć w Boga, zrozumieć dorosłych, no i sens życia.

Wiktoria Wasilewska

 

 

 

 

Opowieść Erica Emmanuela Schmitta przedstawia życie głównego bohatera Oskara w pigułce, czyli zaledwie jego dwanaście dni. Książka ta pozwala dać upust naszej wrażliwości na cierpienie drugiego człowieka. Historia ta uczy nas, abyśmy każdą najmniejszą chwilę traktowali jako ważne wydarzenie w życiu.

Polecam tę lekturę każdemu.

Alicja Szwajnos

 

 

 

 

Książka Erica Emmanuela Schmitta opowiada historię Oskara, który umiera na białaczkę. W uporaniu się z codziennymi problemami pomaga mu pani Róża. To właśnie ona wpada na pomysł pisania listów do Boga, a także traktowania każdego dnia jako dziesięciu lat. W taki właśnie sposób Oskar zaczyna pisać listy, dzięki temu chłopiec otwiera się przed Stwórcą, dzieli się z nim swoimi myślami, spostrzeżeniami i problemami. Z każdym listem zaczyna coraz bardziej wierzyć w Boga i godzić się z tym, że będzie musiał umrzeć.                                                                                                                                     Pomimo dość smutnej tematyki: choroby, śmierci, poczucia osamotnienia, książka jest bardzo pogodna, wręcz zabawna. Przepełnia ją optymizm i radość życia. Autor pokazuje nam, że wszystko, co dzieje się w życiu, tak naprawdę zależy od nas samych i naszego podejścia. Uzmysławia, jak ważne jest, byśmy pamiętali, że każdy dzień może być dla nas ostatni. Należy więc żyć intensywnie, chwytać każdy dzień i cieszyć się chwilą.                                                                                                                                    Książka pobudza czytelnika do myślenia, sprawia, że człowiek czuje potrzebę dokonania zmian w swoim życiu. Dzięki tej książce zyskujemy motywację do działania i wiedzę, że absolutnie nie możemy zmarnować tego, co mamy najcenniejsze, naszego życia.

Szymon Lipiński

 

 


Podziel się
oceń
9
0

365 dni nowych możliwości

niedziela, 01 stycznia 2017 23:00

 

 

365 dni do czytania.jpg


Podziel się
oceń
17
1

Mały Książę

sobota, 17 października 2015 21:25

 maly_ksiaze.jpg

 

 

 

„Wydany we wszystkich językach świata, pisany alfabetem łacińskim, arabskim, chińskim, bengalskim czy cyrylicą (lecz zawsze z pięknymi rysunkami Autora), Mały Książę jest od wielu pokoleń czytany, kochany i przekazywany milionom Czytelników, małych i dużych, dla których stał się przyjacielem, być może najbliższym”.

 

 

Takie słowa możemy przeczytać na jednym z wydań Małego Księcia, a co o tej książce sądzą nasi Uczniowie? Poniżej możecie przeczytać opinie klasy  1e.

 

                                                                                                                                     

 

 

„Mały Książę” to opowieść o najważniejszych w życiu wartościach -  miłości  i przyjaźni.To książka pełna symboliki. Odpowiednia dla każdego, począwszy od cieszących się życiem dzieci, a skończywszy na zapracowanych dorosłych.Lektura jest dobrą odskocznią od codziennego pędu i na pewno daje powód do rozmyślań, na które zwykle nie mamy czasu.

Basia Jaworska

 

 

„Mały Książę”  to najpiękniejsza powieść poetycka wszech czasów. Ukryte w symbolach, alegoriach i dialogach wartości zostają z nami przez długi czas, konsekwentnie modyfikując nasz światopogląd. W przedstawionej tam historii można dostrzec najgłębsze ludzkie uczucia. „Mały Książę” to książka o miłości, przyjaźni, śmierci, odpowiedzialności i życiu. To pozycja obowiązkowa bez względu na wiek, płeć , wiarę, pochodzenie czy poglądy. Z całego serca polecam i nalegam na jej lekturę.

Dawid Gryzik

 

 

 

„Mały Książę” to wzruszająca opowieść dla osób w każdym wieku, pokazująca na czym polega prawdziwa miłość, przyjaźń, dzieciństwo i dorastanie. Pod na pozór prostą historią kryje się symboliczne przesłanie, które uzmysławia nam, jakie naprawdę jest życie.

Wiktoria Skrzypiec, Maja Wawrzyniak

 

 

 

„Mały Książę” to opowieść  o prawdziwej przyjaźni, miłości, poświęceniu i odpowiedzialności za swoje czyny. Książka przedstawia filozoficzną historię, w której autor pod postacią głównego bohatera ukrył samego siebie, podejmując przy tym tematy, które zawsze były dla niego ważne.

Karolina Dragon

 

 

 

To jedna z najbardziej poruszających lektur. Głębokie przesłanie, symbole oraz mądrości życiowe zawarte w tej opowieści są uniwersalne. Według nas jest to książka, która obowiązkowo powinna  znaleźć się na półkach  każdego z nas.

Marta Pałgan, Weronika Sancar

 

 

 

„Mały Książę” to książka niosąca za sobą wiele mądrości. Sięgają po nią zarówno dzieci jak i dorośli, gdyż wzbudza ona wiele emocji, przede wszystki wzruszenie i zafascynowanie historią małego chłopca, bo „przecież  wszyscy dorośli  byli  kiedyś  dziećmi”.

Karolina Łuczak, Natalia Nowicz

 

 

 

Według nas „Mały Książę”  to cudowna opowieść o chłopcu, który podróżuje po planetach w poszukiwaniu przyjaciół. Spotyka różne istoty, mimo to nie znajduje  swojej bratniej duszy. Dzięki tej podróży odkrywa jednak sens prawdziwej miłości i przyjaźni.

Wiktoria Kamińska, Julia Niewiadomska

 

 

 

„Mały Książę” to lektura dla każdej kategorii wiekowej. Dla dzieci to przyjemna do przeczytania historia z uroczymi obrazkami samego autora. Dorośli natomiast , którzy zapomnieli już, że sami kiedyś byli dziećmi, mogą potraktować tę książkę  jak „koło ratunkowe”, by na nowo odkryć w sobie Małego Księcia.

Michał Underowicz

 

 

 

To wspaniała opowieść zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Historia o małym chłopcu, który wyrusza w podróż, by znaleźć przyjaciela. Książka na pewno zachęca do refleksji i zastanowienia się nad swoim życiem.

Szymon Paluch


Podziel się
oceń
25
3

poniedziałek, 19 lutego 2018

Licznik odwiedzin:  26 205  

Kalendarz

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

O moim bloogu

myślę sobie, że...

Głosuj na bloog


zobacz wyniki

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Statystyki

Odwiedziny: 26205

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl